UFOLAR DÜNYAMIZI İSTİLA EDİYOR MU?

Son zamanlarda basında yer alan UFO haberlerinin sayısında gözle görülür bir artış var. Gerek yayınlanan UFO haberleri, gerek video paylaşım sitelerine, bloglara konulan UFO gözlem videoları, Gülse Birsel ve Ahmet Altan dahil olmak üzere giderek daha fazla sayıda insanın UFO gördüğünü söylemesi oldukça dikkat çekici. Sadece UFO haberlerinin sayısının arttığı için değil, ayrıca 2012 yılına iyice yaklaştığımız için UFOlar ve içindeki uzaylılara karşı insanların ilgisi giderek artıyor. Nasıl artmasın ki? 2012’yle ilgili milyon teori var. Bu teoriler dünyamızın yakınından geçeceği söylenen Marduk/Nibiru kod adlı bir gezegenle başladı, foton kuşağı, güneş patlamaları derken dünyamızı istila etmeye hazırlanan uzaylılar söylentisiyle devam etti. X Files dizisinin gerçeğini yaşar olduk, bir Mulder veya Scully bekliyoruz ki ortaya fırlayıp durumu aydınlatsın. Tabii basında UFO haberlerinin de -nedense özellikle yaz aylarında- artmasının payı oldukça büyük. Birçok insan UFO görmek istiyor, bunu inkâr edemeyiz. Evrende yalnız olmamak, başka dünyalar tanımak, gökyüzünde uçan yuvarlak bir şeyler görerek eşe dosta anlatmak, mümkünse filme alıp seyretmek seyrettirmek, dünya dışı canlılarla kanka olup hava atmak istiyor. UFO gözlemini adeta meslek edinenlerin sayısı da az değil. Teleskopu kurup geceleri saatlerce kafalarını havaya kaldıranlardan tutun da Nevada’da kamp kuranlara kadar binlerce insan, ticari zekası iyi birinin değerlendirmek isteyeceği kadar önemli bir pazar oluşturmuş durumda.

Ama “maalesef” UFO zannedilen birçok cismin altında başka şeyler çıkıyor. Mesela geçen yaz İngiltere’de görülen 50 kadar UFO’nun aslında Çin lambası oldukları anlaşılmıştı. Veya Rusya’da filme alınan ve arkasında bıraktığı ilginç toz bulutuyla dikkat çeken cisim de aslında bir uzay mekiğiydi. Roswell’de bulunup otopsi yapılan uzaylı görüntüsünün de sahte olduğu açıklanmıştı.

Uzaylılar gerçekte var mı? Varsalar neredeler? Bize geliyorlar mı? Gelmiyorlar mı? Basında UFO fotoğrafları olarak gösterilen “şeyler” gerçekte nedir? Elbette bilim tarafından ispat edilmedikçe hiçbir şeye kolay kolay inanmamak gerekir. Uzaylılar dünyamıza gerçekten gelip çarşı pazarda dolaşmaya başlamadıkça UFO söylentilerine akl-ı selim sahibi insanlar hep şüpheyle yaklaşacak. Tabii hiç kimse kolay kolay “evrende yalnızca biz varız” diyemiyor. Ama şimdilik NASA’dan gelen “bilmem kaç milyon ışık yılı uzaklıkta filanca gezegende atmosfer gibi bir şey var, o zaman orada bir ihtimal bazı tek hücreli, bakteri, mikroorganizma kabilinden şöyle böyle canlılar olabilir, eğer bu doğruysa biz evrende yalnız olmayabiliriz, ” gibisinden haberlerle yetinmek zorunda kalıyoruz. Samanyolu ve diğer galaksilerdeki yıldız sayılarını ve doğal olarak yıldızların etrafındaki gezegen sayılarını ölçerek bu sayıları bilmem kaçla çarpıp bilmem kaça bölerek bilmem kaç gezegende hayat bulunabileceğine dair hesaplamalar (ki buna göre hayat bulunan gezegenler en az bir milyar filan olmalı) insanları “umutlandırıyor.”

Tabii UFOlar gibi “paranormal” konularla ilgilenen birçok insanın karşılaştığı en büyük zorluk, araştırmalarında bir sürü hurafenin, safsatanın önlerine engel olarak çıkması ve doğru bir sonuca giden yoldan sapmalarına neden olması.

Acaba insanların UFOlar konusunda daha fazla hayal kırıklığına uğramaması için neler yapılabilir? UFOlar konusunda araştırma yapmak isteyen birinin, doğru bilgilere ulaşana kadar karşılaştığı sayısız “fake” yani sahte video, fotoğraf ve uydurma hikaye arasında boğulmaları nasıl önlenebilir?

Bir UFO görüntüsünün sahte ya da gerçek olduğu nasıl anlaşılır?

UFO görüntülerinin fotoğraf formatında olanlarının sahte veya gerçek olup olmadıklarını anlamak pek kolay değil. Nitekim Photoshop son sürümleriyle o kadar gelişti ki akla gelen her şey yapılabiliyor ve ortaya çıkan görsellerin gerçek olup olmadıklarını anlamak için uzmanlar tarafından kullanılan özel teknikler gerekiyor. Ama videoya gelince iş değişir, çünkü videolar, fotoğraflara nazaran daha fazla içerik sunarken aynı zamanda bu görüntülerin sahte olduğunu anlamamıza yarayan daha fazla hata barındırıyor. İster istemez bu sahte görüntüler belli gruplar altında toplanıyor.

Popüler mekanlarda çekilen UFO videoları

UFOlara meraklı olanlar şu meşhur Central Park’taki UFO videosunu hatırlarlar. Sonunda bu videoyu çekenler görüntülerin sahte olduğunu itiraf etmişlerdi. Bu itirafı gerekli kılacak kadar çok sayıda insanın bu videonun gerçekliğine inanması ayrıca tuhaf. Nitekim bu kadar popüler hergün yüzbinlerce insanın uğradığı bir yerde, gerçekten UFOlar hem de bu kadar yakından görünseydi dünyanın bütün haber kanallarında büyük olay olacak, global paniğe yol açacaktı. Üstelik eldeki tek görüntü o gençlerin çektiğinden ibaret olmayacaktı. Cep telefonlarıyla çekilmiş binlerce video, paylaşım sitelerinde dolaşacaktı. Uzun sözün kısası, rastladığınız video, Central Park, Champs Elysées veya Eminönü Meydanı gibi merkezi yerlerdeyse ve hakkında hiçbir basın yayın organında hiçbir haber yoksa bilin ki sahtedir.

Çok çok çok yakından çekilen UFO görüntüleri

Bu videolarda UFOlar o kadar yakından görüntülenmiştir ki çay kahve yapıp ikram etseniz uzaylı dostlarımız uzanıp alacak gibidir. Bu kadar yakında gelen UFOların neden hiç biri yeryüzüne inmez, içindeki uzaylılar aşağı inip göz zevkimize katkıda bulunmaz anlayabilmiş değilim. O kadar yolu üç beş şanslı kişi kendilerini çekip Youtube’a koysunlar diye mi gelmişlerdir, insan merak ediyor tabii. O zaman bunların geldikleri beldeye birkaç tesis iki masa iki çay bahçesi koysalar da oranın turizmi şenlense bari. Elbette bu tür videoların sahte oldukları gösteren bir başka kanıt da bunların ciddi haber kanalları yerine Youtube ve türevlerinde yer almaları. (Ya da UFOcuların 1998 modası tasarımını azimle koruyan Times New Roman font ve html kodlu amatör sitelerinde.) Nedense hiç kimsenin aklına bu görüntüleri haber kanallarına satmaya çalışmak gelmemiştir.(!) Hiçbir haber kanalı da bu “olay” videoları koymaya tenezzül etmemiştir.

Aslında UFO olmadıkları belli olan cisimlerin yer aldıkları UFO videoları

Uçak helikopter uzay mekiği vesaire olduğu çok belli olan videoları saymıyorum bile. Ama asıl Youtube’da rastladığım bir video vardı ki anlatılamaz yaşanır. Yüzlerce binlerce UFO’nun yer aldığı söylenen videoyu daha ilk gördüğüm saniyede tuhaf bir şey dikkatimi çekmişti. Bu UFOlar laboratuarlarda mikroskopla incelenen mikroorganizmalara çok benziyor, aynen onlar gibi hareket ediyorlardı. (Artık bakteri mi hücre mi neyse.) Biraz daha dikkatli baktım. Bu resmen bir laboratuar incelemesinin video kaydıydı!! Adamlar renk ayarlarıyla oynamışlar, zemini gece çekilen bazı videolardaki gibi yeşil yapmışlar, insanlar da altına “Waaaoooovvv! İt’s amazing! They’re coming!! It’s near 2012!!!” diye tam gaz yorumlar atıp duruyor! Pencereyi kapatmam kaç saniye sürdü hatırlamıyorum ama herhalde üç saniyeden fazla değildir. Bu skandala katlanamazdım.

Başka bir şeyi çekerken birden görüntüye dalan UFO temalı videolar

Bunlar en yaygın UFO videoları arasında bulunur, çünkü hazırlanan bir UFO videosunun inandırıcı olması için tesadüfen çekilmiş izlenimi verilmesi esastır. Ya da öyle midir? Özellikle haber kanalı versiyonları çok enteresandır. Senaryo malum. Bir spor veya gezi programı için sunucu kızımız arkadaki ağaçların güzelliğinden saf saf bahsederken şöhret meraklısı bir UFO birden ekranda beliriverir. Böyle döner sallanır binbir türlü artistik yapar ve gider. Sunucu ve kameraman da fazla şaşırmadan gayet cool bir tavırla “Aaa UFO gelmiş, olaya bak!” der ve görüntü sona erer. İnsan bir “Nooluyoruz?” der, koşup yanına gider değil mi? Ayrıca nedense şöhret meraklısı bu uzaylılar bu kadar yakına geldikleri halde sadece gemide kalırlar aşağıya inmezler. Tiplerine mi güvenmiyorlar acaba?

NASA kaynaklı UFO videloları

NASA tarafından gizlice çekildiği ama global paniğe yol açmamak için halktan gizlendiği iddia edilen UFO videoları. Bu videoları belli gruplara ayırmak kolay değildir çünkü hepsi birbirinden absürttür. Mesela roketin biri havalanır, roket havalanırken arkadan UFOlar kalabalık filolar halinde görülür. Ya da dünyanın üzerinde atmosferin dışında havada uçan bir cisim vardır. (Tabii o cismin büyüklüğü Kınalıada kadardır, aksi takdirde astronotlar fark edip de filme alamazlardı.) Asıl sorulması gereken soru, bu kadar gizli, böylesine saklanan korunan, göz bebeği gibi bakılan -belki de- yabancı eller değmesin diye üstlerine nazar boncuğu bile takılan bu NASA videoları sıradan insanların eline nasıl geçmiştir ve bu videolar neden CNN’de filan değil de Youtube’dadır?

Bu videolar binlerce sahte videonun en bilinen türleri. Tabii bu görüntüler nedeniyle gerçek UFO videoları varsalar bile arada kaynıyor çünkü birçok insan bunlara şüpheyle yaklaşıyor. Kısacası kurunun yanında yaş da yanıyor.

Peki insanların UFO sanarak heyecanlandıkları birçok cisim, UFO değilse nedir? Oldukça fazla sayıda seçenek var önümüzde.

Gökte aykırı bir şey görünce hemen titreyen ellerle Sirius UFO’nun numaralarını tuşlamadan önce bunları göz önünde bulundurmakta fayda var bence.

İnternette dolaşan UFO görüntülerinin inandırıcılık açısından incelenmesinde büyük fayda var.

Uçak

Listemizin başında doğal olarak uçaklar bulunuyor. Gökyüzünde gördükleri ve UFO zannedip coştukları cisimlerin aslında basit alelade birer uçak olduklarını anlayınca üzüntüye boğulan sayısız insan var bu dünyada. Özellikle bazı uçaklar elverişsiz hava koşullarında ön farlarını yakınca, gökyüzünde adeta hareket eden kocaman parlak bir yıldıza benziyorlar. Doğal olarak bunları gören insanların aklına hemen UFO’dan başka bir şey gelmiyor. (Nedense Venüs’ün yörüngesinden çıkıp bize doğru uçuyor olabileceği ihtimali akıllarına gelmiyor.) Oysa uçakların kolayca tanınmasını sağlayan belli başlı temel özellikler var. Örneğin görülen nesne çok fazla hızlı değilse, (daha önce gördüğümüz uçaklarla aynı hızda uçuyorsa) belli ki uçaktır. Etrafında çeşitli renklerde ışıklar yanıp sönüyorsa gene uçaktır. Bunlar genellikle sağ kanatta yeşil, sol kanatta kırmızı navigator ışıkları gibi yeryüzünden de görülebilen ışıklardır. Hele bir de vınlama sesi duyuyorsak ve saç kurutma makinemiz çalışmıyorsa artık bu cismin uçak olduğu kesindir.

Venüs (veya Jüpiter veya Merkür veya uydular)

Gökyüzünde çok parlak görünen bazı gezegenler –ki bunların başında Venüs geliyor- hemen UFO zannediliyor. Çünkü daha önce hayatında hiç gezegen görmemiş insanlar için oldukça tuhaf bir görünümleri var. Yıldız olmak için fazla büyükler, dünyamıza çarpmak üzere olan bir göktaşı olmak için de fazla küçükler. Işıkları da yıldızlar gibi titreşimli değil daha sabit. Hareketsiz duruyorlar, oysa uçak dediğimiz uçar. (Adı üstünde.) Ama bu hareketsizlikleri zaten onların UFO olmadıklarının en büyük kanıtı çünkü uzaylıların saatlerce aynı noktada sıkılmadan durabildiklerine inanmak güç. Pardon yani -güneş ve ayla aynı hızda- doğudan batıya bir sirkülasyonları söz konusu tabii.

Çin lambası

Dünyada giderek daha fazla yayılıyorlar ve giderek daha fazla insan bunları UFO zannediyor. Basında da bunların neden oldukları UFO haberleri çoğalıyor. Genellikle düğünlerde havaya bırakılan Çin lambalarının çeşitli karakteristik özellikleri var. Mesela gökyüzünde ortasında sarı bir ışığın yandığı etrafını da farklı renkten (mesela kırmızı) bir çemberin çevrelediği bir ışıklı top gibi görünüyorlar. Sayıları da UFO filosu olmak için çok fazla diyelim 40-50 civarında. Nitekim bu kadar çok UFO gerçekten dünyaya gelseydi amaçları herhalde iki ağaç görüp gitmek olmazdı. Dünyaya Ataşehir gibi alternatif yaşam alanları inşa edip aktif yaşamımızın bir parçası olmaya çalışırlardı ya da bunun gibi bir şey.

Meteoroloji balonu

Yetkililerin, basına konu olmuş ve insanları ayağa kaldırmış birçok UFO haberini yalanlarken özellikle öne sürdükleri alternatif cisimlerin başında gelir meteoroloji balonları. Google Earth’de bulunduğu iddia edilen birçok cismin de aslında bunlardan oldukları ortaya çıkmıştır. Meteoroloji balolarının UFO zannedilmek için çok sebepleri var. Yuvarlaklar, havada hareket ediyorlar, genellikle açık renkliler ve gökyüzünde parlamaya müsaitler. Ama bunlar da dünyamızı istila etmeyecek. İçlerinden uzaylılar çıkıp bize doğru uçmaya başlamayacak. Rahat olalım.

Kuş

Evet bildiğimiz kuşlar. Adlarına şiirler şarkılar türküler yazılan belgeseller hazırlanan kuşlar. Bu küçük sevimli hayvanların, içi dünyadışı canlılarla dolu birer uzay gemisi olduklarını zanneden birçok insan var yeryüzünde. Özellikle çok uzakta uçan bazı martılar veya güvercinlere kolayca UFO tanısı konulabiliyor. Fake UFO resimleri hazırlarken de kuş görüntülerinden yararlanan çok kişi var. Aman dikkat!

UFO sanılan diğer cisimler

Göktaşı, uçurtma, çam kozalağı, yaprak (özellikle çınar yaprağı) , baca dumanı, sinek, ay, uçan balon, bungee jumping yapan insanlar, roket, kayan yıldız, ipten düşen çamaşır vs. vs. vs.

Kısacası UFOların var olup olmadıkları, buraya gelip gelmedikleri hâlâ büyük bir sır olarak kalıyor. Bu kadar sahte görüntü arasında gerçek bir uzaylı istilasından söz etmek de elbette hiç mümkün değil. Böylece bir dosyayı kapatıyorum. Bu konuda daha yazacak çok şey var aslında, kaçırılma hikâyeleri bile ayrı bir dosya konusu olabilir. UFOlara uzaylılara bu kadar yoğunlaşınca çağrışım yaptı, biraz Lady Gaga videoları seyredeyim de öyle dinleneyim. Zira kendisinin bu gezegenden olmadığına dair içimde güçlü bir his var. Ben “Poker Face” diye bağıra çağıra şarkılar söylerken elbette komşular bunu büyük bir sevinçle karşılayacaklardır. Bu kez gerçekten UFOlar geldi galiba diyerek pencerelere koşup gökyüzünü seyre dalacaklardır. Eminim bundan.

Geçen yıl Milliyet Blog’da yayınlanmıştır.

Reklamlar
Comments
One Response to “UFOLAR DÜNYAMIZI İSTİLA EDİYOR MU?”
  1. Öncelikle siten hayırlı olsun Ece… Çok güzel bir yazı yazmışsın. Çünkü UFO’lara inanmakla beraber internette her gördüğüm videoya inanamıyorum. Kendi gözlerimle UFO gören biri olsam da internetteki videoların çoğu bana fake gibi geliyor. Neden net değil, neden etrafta başka neler var diye çekmiyorlar gibi şüphelerim olur ama aralarında gerçek olanlar da vardır tabii ki… Keşke her önüne gelen UFO videosu yapmasaydı da, gerçek olduğundan emin olarak izleseydik. Nostradamus “Uzaylılar kendilerini 2010’lu yıllarda gösterecekler” demişti ama bakalım?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: