ÇEKİRDEKLER TOPRAĞA!

Bir süre önce posta kutumda bir mail buldum. TEMA Vakfı bir kampanya başlatmış. Buna göre yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini çöpe atarak heba etmememiz gerekiyormuş. Çünkü meyve çekirdeklerinin yaklaşık yarısı filizlenip meyve ağacına dönüşebiliyor. Dünyaya yeni ağaçlar kazandırmak için, onları toprağa (yerin 10 cm altına) gömüyoruz.  “Gömme imkânımız yoksa” (Tercümesi: etraftakilerin tuhaf tuhaf bakmalarından etkilenecek kadar hassas ve kırılgansak ya da elalemin apartmanının bahçesine dalıp toprağı kazıp çekirdekleri ekecek medeni cesarete sahip değilsek) toprak olan herhangi bir yere atıyoruz. Bunu yaparken etrafı kirlettik diye endişelenmiyoruz çünkü çekirdekler doğadan direk geldikleri için çöp kategorisine girmiyorlar. Aslında aklıma yatmadı değil, nitekim çarpık ya da düzgün olsun inşaatların hız kazandığı günümüzde olan yeşil alanlara oluyor, dolayısıyla çevremizin yeşillenmesine biraz katkıda bulunabilirsek ne âlâ.

İşte bana gelen mail:

ÇEKİRDEKLER TOPRAĞA!

Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. bu sene (2010) dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün.

Gömme imkanınız yoksa bi poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın ( yada arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir aksine çevre için yeni hayattır. Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler…

Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir! Bunu yapmayın ve yaptırmayın.

Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan yada dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.
En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet…
Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım…


Bu uygulama TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor, Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.

Poşete koymadığınız her çekirdek için şimdiden teşekkürler!

Burgaz Adası gezintimde çektiğim fotoğrafları da bu vesileyle yayınlamış oluyorum:)


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: